Príjemné a výhodné bývanie v Rakúsku: K prídavkom na dieťa pridajte nulu!

Nie je žiadnym tajomstvom, že na Slovensku má každý rodič nárok na prídavky na dieťa/deti. Žiaľ, u nás sa táto suma pohybuje v sume okolo necelých 24 eur za mesiac. Takisto v sume rodičovského príspevku je podstatný rozdiel. V rozhodovaní o tom, či ostanete bývať na Slovensku alebo sa vyberiete za lepšími podmienkami do Rakúska, zohráva určite dôležitú úlohu aj informácia o poskytovaní rôznych zaujímavých benefitov. V prípade, že si kúpite nehnuteľnosť u našich rakúskych susedov, prídete skutočne k výhodnejším podmienkam. Napríklad, čo sa týka prídavkov na dieťa, rakúski susedia vám mesačne vyplatia o dvesto eur viac.

Predstavme si konkrétnu situáciu. Rozhodnete sa napríklad pre bývanie v príjemnej pohraničnej obci Wolfsthal, ktorá je od hraníc len päť kilometrov. Aktuálne tam máte možnosť usadiť sa v nádherných novostavbách v rodinných domoch, ktoré sú už postavené a k dispozícii na nasťahovanie. Spoločnosť CJUB reality vám rada všetky priestory ukáže. Po rozhodnutí o kúpe nahlásite na príslušnom úrade zmenu trvalého pobytu do Rakúska, resp. oslovíte opäť spoločnosť CJUB reality, ktorá vám so všetkými papierovaniami pomôže. Po tomto úkone vám automaticky vzniká nárok na získanie, resp. dorovnanie prídavkov na dieťa.

Uveďme si konkrétny príklad výšky vyplácania rodinných prídavkov na deti v Rakúsku v roku 2017.
0 – 3 roky 111,80 € (mes./každé dieťa)
3 – 10 rokov 119,60 € (mes./každé dieťa)
10 – 19 rokov 138,80 € (mes./každé dieťa)
Nad 19 rokov 162,00 € (mes./každé dieťa)

K rodinným prídavkom je každý mesiac automaticky vyplácaný aj bonus na dieťa, ktorý sa pohybuje v sume 58,40 €. Tento bonus je vyplácaný za každé dieťa v domácnosti.

Ak máte viac ako jedno dieťa, dostanete aj príplatok za viac detí, a to nasledovný:

2 deti 6,90 € (mes./každé dieťa)
3 deti 17,00 € (mes./každé dieťa)
4 deti 26,00 € (mes./každé dieťa)
5 detí 31,40 € (mes./každé dieťa)
6 detí 35,00 € (mes./každé dieťa)
7 detí 51 € (mes./každé dieťa)

Okrem všetkého vyššie uvedeného, máte pri pobyte v Rakúsku vyplácané aj mimoriadne rodinné prídavky, a to vždy v septembri vo výške 100 €. Týka sa to detí od šiesteho do pätnásteho roku života.

Ak ste aktuálne na materskej dovolenke, máte nárok aj na rakúsky rodičovský príspevok (RP). Ten sa od marca tohto roku menil a má nasledovné podmienky. Sú dve možnosti, ako si ho uplatniť, a to variant paušál a variant závislý od výšky príjmu. Prvú možnosť, tú paušálnu si vypočítate tak, že si určíte počet dní, ktoré strávite poberaním rodičovského príspevku. Maximálna suma príspevku sa pohybuje v sume 12.366,20 Eur pre jedného rodiča. Pre oboch rodičov je najvyššia možná suma príspevku 15.446,28 eur. RP môžu poberať obaja rodičia, avšak nie súčasne.

Sumy u paušálneho variantu (V) – nie sú závislé od výšky príjmu
V 30+6 14,53€ /deň (cca 436€ /mes.) – Jeden rodič má nárok poberať RP do 30 mesiacov a druhý rodič ďalších 6 mesiacov
V 20+4 20,80€ /deň (cca 624€ /mes.) – Jeden rodič má nárok poberať RP do 20 mesiacov a druhý rodič ďalšie 4 mesiace  
V 15+3 26,60€ /deň (cca 800€ /mes.) – Jeden rodič má nárok poberať RP do 15 mesiacov a druhý rodič ďalšie 3 mesiace  
V 12+2 33,00€ /deň (cca 1.000€ /mes.) – Jeden rodič má nárok poberať RP do 12 mesiacov a druhý rodič ďalšie 2 mesiace  

 

Suma variantu závislého od výšky príjmu
V 12+2 80% z príjmu, max. 2000€ /mesačne

Ak poberáte aj slovenský rodičovský príspevok, v Rakúsku vám bude doplatený rozdiel medzi slovenským a rakúskym rodičovským príspevkom.

Pri spočítaní všetkých benefitov, ktoré bývanie v Rakúsku ponúka, je viac ako jasné, že sťahovanie rodín k našim susedom je skutočne výhodnou voľbou. Vyberte sa na obhliadku krásnych novostavieb v dedinke Wolfsthal a uvidíte, že nádherný rodinný život máte na dosah. Kontaktujte spoločnosť CJUB reality, sú tu pre vás, aby vám pomohli s obhliadkou aj všetkými náležitosťami potrebnými k zmene bydliska, vášho nového domova.